Witaj szkoło 2.09.2019

2 września 2019 r. wypoczęci i uśmiechnięci uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławkowie witali w auli nauczycieli, koleżanki i kolegów. W szczególny sposób witaliśmy Panią Janinę Tarmas, która zgodziła się zaszczycić nas swoją obecnością, oraz przybliżyć nam wydarzenia sprzed 80-u lat, kiedy to marsz dzieci idących do szkoły przerwał wybuch II wojny światowej, zabierając ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych smutku i cierpień, niejednokrotnie odbierając im życie. Obecność naszego gościa przedstawiciela wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed 80-u laty edukację, pokaże że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj my młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której dziewczęta i chłopcy w Polsce, a także ludzie dorośli zwrócą uwagę na pokolenie Polskich Dzieci Wojny, będą dociekliwi w wypytywaniu swoich Rodziców, ale również Dziadków i Pradziadków - świadków tamtych zdarzeń. Dostrzegą ich spracowane ręce, ale i wypatrzą w ich dotkniętych jaskrą oczach, lękliwość tamtych czasów, a może zamiast wypatrywać i domyślać się, zaparzą herbatę i porozmawiają o ich okupacyjnym dzieciństwie. Nie po to, by rozdrapywać rany, by przywracać ból ale poznać: Jak to jest, że przetrwaliście? Jak odbudowaliście w sobie wiarę, że człowiek z natury swojej jest dobrym, mimo zapamiętanego oblicza esesmańskiego mordercy i widoku splugawionego ciała najbliższych? Co jest tą siłą mocniejszą niż śmierć? Co pozwalało im budzić się kolejnego poranka w dziecięcych barakach obozów koncentracyjnych i mimo tego „nieludzkiego świata” przetrwać?

Później chwila wakacyjnych wspomnień i życzenia Pani Dyrektor Agaty Sobczyk oraz pana Burmistrza Rafała Adamczyka wprowadziły zebranych w auli uczniów, rodziców oraz nauczycieli w radosny nastrój.

W miłym i radosnym nastroju uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach i rozpoczęli kolejny rok przygody ze szkołą.

poczatek2019

Pani Janina Tarnas zaszczyciła nas także spotkaniem z klasą Vc, gdzie mogliśmy obejrzeć interesujące zdjęcia z jej przeszłości i życia mieszkańców Sławkowa.

przerwanymarsz

przerwany marsz 2

Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów, które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu. Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem #PrzerwanyMarsz.

Opracowały: E.Palian, M.Krochmal-Gościniewicz

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj499
WczorajWczoraj789
W tym tygodniuW tym tygodniu2121
W tym miesiącuW tym miesiącu10950
DotychczasDotychczas2297336

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.