Święta Wielkanocne

 

Mili Państwo, zbliżają się Święta Wielkanocne. Będą one niezwykłe, ale i trudne. W naszych sercach i umysłach przeplata się nadzieja, trwoga, miłość, troska. Wiosenne święta niosą w sobie te uczucia, które obecnie tak mocne odczuwamy. Tak jak zwyciężona została śmierć przez Chrystusa, tak jak zwycięża miłość i życie, tak samo przezwyciężymy obecne trudności. Wszystko jest płynne i mija, pamiętajmy o tym w chwilach zwątpienia. Teraz cieszmy się nadchodzącymi dniami przygotowań, sprzątania, dekorowania domów, kwiatami, palmami czy pisankami. Patrzmy z miłością i nadzieją na nasze dzieci. Niech pamiętają te święta jako oazę spokoju, bezpieczeństwa i radości. Pozwólmy sobie sami na chwile wytchnienia, refleksji i nieskrępowanej radości. Bądźmy myślami przy tych, którzy nie zasiądą z nami przy wielkanocnym stole. Korzystajmy z wolnego czasu najlepiej i najmądrzej jak potrafimy, a że potrafimy, jestem tego pewna.

Beata Raczyńska

 

Wsparcie pedagoga szkolnego i psychologa szkolnego

Drodzy Rodzice.


Rozumiejąc Państwa różnorodne problemy w organizowaniu nauki w domu, motywowania do pracy swoich pociech, przeżywania przez nich różnych emocji - pedagog i psycholog szkolny służą wsparciem (poprzez Librusa) codziennie w godzinach 10:00 -12:00 oraz 16:00 - 18:00. Zapewniamy całkowitą dyskrecję.


Małgorzata Baran
Beata Raczyńska

Jak rozpoznać u dziecka uzależnienie od Internetu, komputera i jak pomóc dziecku?

 

Internet jest częścią życia, zwłaszcza dzieci. Większość z nich korzysta z Internetu w zdrowy sposób. Ale jest grupa dzieci, która bez sieci nie potrafi już żyć. Kiedy surfowanie w necie staje się uzależnieniem?

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Narażone na to są szczególnie dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie.

Z ostatniego badania EU Kids Online w 2019 roku przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że:

 • niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 %. polskich nastolatków.
 • ponad 30 % z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci,
 • a 35 % przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny.

Objawy uzależnienia dziecka od Internetu

Problemy z koncentracją, senność, gorsze wyniki w nauce, zaniedbywanie obowiązków, pogorszenie relacji ze znajomymi, rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu - mogą to być poważne oznaki, że dziecko przestaje kontrolować czas spędzany w sieci. Trzeba mu się wtedy uważnie przyjrzeć i zacząć sprawdzać, ile czasu spędza w sieci.

Czerwona lampka powinna się zapalić jeśli:

 • dziecko spędza większość wolnego czasu w Internecie i robi to kosztem innych zainteresowań,
 • zaniedbuje obowiązki szkolne i rodzinne, bo ma coś ważnego do zrobienia w sieci,
 • zapomina o jedzeniu posiłków, a nawet nie wychodzi do toalety,
 • zrywa kontakty z rówieśnikami w realu,
 • nie umie powiedzieć ile czasu spędza w Internecie albo okłamuje nas
  w tej sprawie,
 • z powodu Internetu w domu wybuchają kłótnie i konflikty,
 • dziecko jest rozdrażnione lub wręcz agresywne, jeśli nie ma możliwości korzystania z sieci lub gdy staramy się ograniczyć czas spędzany przed komputerem.                                                                                                                                                                                                                          Rodzicu, reaguj kiedy zauważysz, że twoje dziecko jest uzależnione od Internetu

Jeżeli dostrzeżesz wymienione symptomy u swojego dziecka, najwyższa pora działać. Przede wszystkim:

 • nazwij problem: powiedz dziecku, że jest uzależnione od Internetu.
 • staraj się zaobserwować, w jakich sytuacjach dziecko ucieka w wirtualny świat. To może być klucz do jego uzależnienia, bo zwykle utrata kontroli nad używaniem Internetu jest, podobnie jak inne nałogi, symptomem głębszych problemów emocjonalnych, społecznych lub rodzinnych.
 • ustal sposób i czas korzystania z Internetu tłumacząc dziecku, dlaczego nakładasz takie ograniczenia.
 • jeśli dziecko nie jest w stanie się podporządkować lub korzysta z sieci w sposób zagrażający zdrowiu i życiu, np. rezygnując
  z  zaspokajania potrzeb fizjologicznych.
 • szukaj pomocy u specjalistów, jeśli czujesz bezradność. Aby stawić czoła problemowi, skorzystaj z telefonu zaufania:

800 100 100 tel. zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

116 111 tel. zaufania dla młodzieży i dzieci

Połączenie z tymi numerami jest bezpłatne, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Podczas rozmowy nie musisz mówić, jak się nazywasz  i skąd dzwonisz. Osoba, która odbierze telefon, chętnie Cię wysłucha. Jeśli poprosisz o pomoc, na pewno udzieli Ci wsparcia i postara się znaleźć rozwiązanie Twojego problemu.

Zachęcam także do odwiedzenia stron internetowych, gdzie znaleźć można m.in. porady dla rodziców, publikacje oraz filmy wyjaśniające trudne pojęcia:

www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci

www.dzieckowsieci.pl
https://sieciaki.pl

Bożena Szymska

JAK MĄDRZE WYMAGAĆ ?

Szanowny Rodzicu!


Wychowanie jest trudną sztuką, wymagającą z jednej strony bezwarunkowej miłości, z drugiej natomiast stawiania mądrych wymagań.
Powinieneś wiedzieć, że :
• Stawianie zbyt niskich wymagań obniża u dziecka poczucie wartości, nie daje szansy na pokazanie jego prawdziwych możliwości, co więcej nie nakłania go do podejmowania wysiłku, by te ukryte możliwości pokazać innym, aby rozwijać się w pełni i podnosić swe umiejętności i wiedzę,
• Stawianie nazbyt wygórowanych wymagań – nieuwzględnianie jego zainteresowań, marzeń – może doprowadzić do nieustannego napięcia, lękiem przed porażką, niską samooceną , poczuciem winy, że nie spełnia się oczekiwań rodziców, że się ich zawiodło oraz poczuciem bezsilności. Konsekwencją tego jest zazwyczaj utrata własnej osobowości, nieumiejętność decydowania o swoim życiu i nieprzystosowanie społeczne.


Drogi Rodzicu !


Nie ma nic gorszego niż niespełnione ambicje rodzicielskie dotyczące wykształcenia, wymarzonego zawodu, statusu, które są przenoszone na dzieci. Pamiętaj , że wymagania, które stawiasz swojemu dziecku mają go pobudzić i zmobilizować do większego wysiłku. Stanie się tak wtedy, gdy :
• Wymagania będą adekwatne do jego wieku i możliwości (nie do możliwości brata, siostry czy sąsiada)
• Wymagania będą dostosowane do jego zainteresowań, potrzeb, życzeń oraz będą przede wszystkim realne
• Wymagania powinny być też elastyczne, gdy okaże się, że dziecko nie potrafi ich spełnić (można do nich wrócić, gdy będzie starsze).


Pamiętaj, Twoje dziecko musi wiedzieć i czuć, że jest kochane i akceptowane bez względu na swoje osiągnięcia, zdolności, trudności czy porażki. To Twoja miłość, mądre zaangażowanie i odpowiednie wsparcie dają mu możliwość spełnienia jego własnych marzeń i odniesienia sukcesu .

Na podstawie materiałów zawartych na portalu ,,Pedagogia’’
B. Raczyńska

Program "Zdrowo jem, więcej wiem!" - INFORMACJE DLA RODZICÓW

IWONA1

IWONA2

IWONA3

AKADEMIA WSB

SAWKW LEAD

https://photos.app.goo.gl/8WbsHp9aiW5TTYkP8

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj1810
WczorajWczoraj1842
W tym tygodniuW tym tygodniu5341
W tym miesiącuW tym miesiącu13100
DotychczasDotychczas2004217

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.