Światowy Dzień Wody - 22 marca
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 22, marzec 2021 14:42
Światowy Dzień Wody to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi. Wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić nasz dom, a szczególnie łazienkę i kuchnię, w miejsce bardziej przyjazne dla środowiska, a tym samym oszczędniejsze.
Dlaczego należy oszczędzać wodę?
Tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakim skarbem jest woda. Prawdę mówiąc, wydaje nam się, że to coś, co było, jest i będzie - niezależnie od tego, ile będziemy jej zużywać. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wcale tak nie jest. Przypadające na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody to najlepsza okazja do zrobienia bilansu zasobów wody na Ziemi.
Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę - kilka faktów o zasobach wody na Ziemi
Czy wiecie, że woda zajmuje aż 71% powierzchni ziemi? Obejmuje ona przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora. Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie. Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Tak naprawdę tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne. Badania przeprowadzone przez naukowców nie są optymistyczne. Z ich obserwacji wynika, że powiększająca się z roku na rok liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku spowodują, że już w 2050 roku zasoby wody pitnej mogą się skończyć. Malejące z roku z na rok zasoby wody powodują natomiast wzrost kosztów jej pozyskania, co na razie odczuwają jedynie najbiedniejsze kraje. Niewykluczone, że za około 30 lat wszyscy mieszkańcy naszej planety, a przynajmniej "większa połowa", będą mieli utrudniony dostęp do wody pitnej. Już w tej chwili ponad 1 miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku wody. ?
Zużycie wody w Polsce
W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów. Dla porównania: w USA na jednego Amerykanina przypada nawet 575 litrów wody pitnej, a w Mozambiku zaledwie 5 litrów na jednego mieszkańca. Rozbieżności są kolosalne.
Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym
W każdym polskim domu średnio zużywa się:
36% wody do mycia się,
15% do prania,
10% do mycia naczyń,
6% do sprzątania,
tylko 3% do picia i gotowania
i aż 30% wody do spłukiwania WC.
Niestety, bardzo często domownicy mniej lub bardziej świadomie marnują wodę, zupełnie niepotrzebnie. Przykładowo, podczas 2-minutowego mycia zębów przy odkręconym kranie marnujemy około 10 litrów wody. Jeśli chcemy wprowadzić zmiany do naszego domu, dzięki którym oszczędzimy na zużyciu cennej wody, a tym samym na rachunkach za nią i energię, musimy zacząć od nas samych, zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia.
Światowy Dzień Wody 2021 - jak można oszczędzać wodę?
Zmiana przyzwyczajeń i nawyków wcale nie musi być trudna, a jednak bardzo dużo zmienia, zwłaszcza w kwestii oszczędzania wody. Optymistyczne jest to, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków, sprzyjająca zmianom na lepsze. Polacy coraz chętniej sięgają po rozwiązania i produkty oszczędzające wodę.
Jak oszczędzać wodę? Poniżej mapy myślowe naszych uczniów, wykonane w ramach projektu Aktywni Błękitni. Skuteczne sposoby oszczędzania wody:
Ulicki Piotr 7d - MAPA MYŚLI STOP SUSZY
Sztyler Bartosz 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Cebo Agnieszka 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Grodzicka Amelia 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Grzyb Leon 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Kacper Krężel 7a - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Pustuł Kacper 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Starzyk Róża 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
Kluczewski Wojciech 7d - MAPA MYŚLI SPOSOBY OSZCZĘDZANIA WODY
.... i jeszcze quiz dla wszystkich
link
E.Palian