Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami, ale?
- Szczegóły
- Poprawiono: poniedziałek, 19, grudzień 2016 07:20
Październik, zwyczajowo miesiąc bibliotek, już dawno za nami, czas zatem na podsumowanie. A działo się, działo! Zacznijmy od imprez, które znalazły już swój finał.
W zorganizowanym dla uczniów klas I-III konkursie plastycznym pt. „Książkę można czytać wszędzie” kolejne miejsca zdobyli:
I miejsce Maja Łyżniak klasa 2d
II miejsce Róża Starzyk klasa 3d
III miejsce Leon Grzyb klasa 3d
W konkursie pt. „Książka – okno, przez które można zobaczyć ...”, do którego przystąpili uczniowie klas IV-VI, przyznano:
I miejsce Karolina Lewandowska klasa 4b
II miejsce Gloria Drużyńska klasa 5a
Paulina Swoboda klasa 5a
III miejsce Aniela Kraśniewska klasa 4c
Uczniowie klas starszych wzięli również udział w „Międzyklasowym turnieju bibliotecznym”, który organizowany był podczas lekcji wychowawczych. Każda klasa podzielona na kilkuosobowe grupy zmagała się w czytelni szkolnej z ośmioma zadaniami, które dotyczyły księgozbioru, katalogów bądź pracy bibliotekarza. Odpowiedzi na pytania można było odnaleźć na terenie wypożyczalni i czytelni. Wystarczyła spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz umiejętność wnikliwego czytania ze zrozumieniem. Oto i wyniki tych bibliotecznych zmagań:
I miejsce klasa 4b
II miejsce klasa 5b
III miejsce klasa 4c
IV miejsce klasa 5c
V miejsce klasa 4a i 6b
VI miejsce klasa 6a
VII miejsce klasa 5a
VIII miejsce klasa 6c
Biblioteka to jednak przede wszystkim książki, które, wciśnięte w półki, z utęsknieniem czekają na swych czytelników. Mając to na względzie zorganizowano akcję czytelniczą dla uczniów klas II-III pod baśniowym wręcz tytułem „Wędrujący kufer z książkami-poduszkowcami”. Każda klasa „gościła” u siebie przez tydzień dwa pękate kufry - jeden z książeczkami dla dzieci, drugi z kolorowymi poduchami. Dzieci mogły w każdej chwili wybrać sobie interesującą ich książkę, usiąść na poduszce w dowolnym miejscu klasy i ...czytać, czytać, czytać. Akcja tak spodobała się uczniom, że będzie kontynuowana do końca roku szkolnego.
Podczas miesiąca bibliotek zachęcono również uczniów do samodzielnej twórczości literackiej. Dzieci z klas młodszych miały stworzyć i opisać niesamowite przygody pluszaka, który „przywędrował” do ich klasy. Ochoczo zabrały się do pracy, wymyślając najpierw imię dla bohatera, projekt okładki książki jak i zarys fabuły utworu. Potem zostało tylko pisać i, ewentualnie, zilustrować przedstawione dzieje, co okazało się nie takie łatwe, bo każdy kolejny rozdział musiał logicznie nawiązywać do poprzedniego. Jak się okazało, najłatwiej miała pani wychowawczyni, która tworzyła pierwszy rozdział i mogła wymyślić sobie, co tylko chciała. Uczniowie tak przejęli się swoja rolą twórców, że do dnia dzisiejszego, tj. 12 grudnia do biblioteki szkolnej tylko cztery klasy oddały swoje dzieła (przecudne!!!) . Pozostali dalej przeżywają męki twórcze. Książeczki autorstwa poszczególnych klas zostaną powielone i udostępnione czytelnikom. Oryginały dzieł dostępne natomiast będą cały czas w czytelni szkolnej (zapraszamy!). Już można czytać następujące lektury: „Przygody owieczki Franka” klasy 2d, „Przygody Pusi”, klasy 2e, „Najwspanialsze przygody psa Tiktaka” klasy 2c i „Trzy misie” klasy 2a.
Uczniowie klas starszych dalej piszą swoje dzieła. Klasy czwarte i piąte mierzą się z wymyślaniem baśni, klasy szóste tworzą opowiadania. Z niecierpliwością i wielką ciekawością czekamy na rezultaty.