Bądź jak zamek błyskawiczny !
- Szczegóły
- Poprawiono: czwartek, 21, marzec 2019 20:37
12 marca przybyli do naszej szkoły dwaj aktorzy z Krakowa. Panowie Wojciech Habela i Jacek Lecznar po raz kolejny gościli w naszej szkole z przedstawieniem o charakterze edukacyjnym. Opowiadali już o kulturze i właściwym zachowaniu, o częściach mowy, częściach zdania, a teraz wzięli na tapetę związki frazeologiczne, które część z uczniów stosuje w codziennym języku, ale nie do końca zdaje sobie sprawę, czego i dlaczego używa.
Aktorzy w przystępny sposób, przy niewielkiej ilości symbolicznych rekwizytów, ukazali różne sytuacje życiowe, podczas których możemy posłużyć się frazeologizmami, które są dobrym uzupełnieniem wiedzy, nie tylko z języka polskiego. Dowiedzieliśmy się, skąd się wzięła niedźwiedzia przysługa, dlaczego słynne rymy są częstochowskie, że dawniej słowo sedno oznaczało ranę w wyniku otarcia ? i tak dalej. Przykłady sypały się jak z rękawa, tak że nie było sezonu ogórkowego, a występujący na scenie ochotnicy nie dali plamy i odpowiadali na zagadki, jakby to były bułki z masłem.
Występ w dwóch turach obejrzeli uczniowie klas 4-6. Miejmy nadzieję, że nie będą czekać na mannę z nieba, lecz ochoczo wzbogacą swój zasób słownictwa i wiedzę ogólną, przyswajając ciekawe, te mniej i bardziej znane, związki wyrazowe.
A co mają ze sobą wspólnego związek frazeologiczny i błyskawiczny zamek ? I jeden, i drugi jest dostępny dla wszystkich, czyli jest uniwersalny ; oba ciągle doskonalą się i rozwijają swoje ? postaci ?, jeden w języku, drugi w modzie. Miejmy więc nadzieję, że i zamki, i frazeologizmy, nigdy z mody nie wyjdą.
Bądź jak zamek błyskawiczny, związku frazeologiczny !
BBB