CZY WIESZ, CO TWOJE DZIECKO ROBI W SIECI


CZY WIESZ, CO TWOJE DZIECKO ROBI W SIECI?


Na samym początku musimy zadać sobie pytanie tytułowe: Czy wiem, co moje dziecko robi w sieci? Odpowiedź na to pytanie niezaprzeczalnie powinna brzmieć: tak. Obecna sytuacja, spowodowana stanem epidemicznym w kraju, wymusza na nas pracę i naukę zdalną. Co dodatkowo nie ułatwia nam ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem monitora, bo stało się to naszym oknem na świat. Odgórnie wszyscy korzystamy z komputerów, laptopów, smartfonów, używając do tego Internetu, wszelkich aplikacji i platform. Poza czasem nauki i pracy, dzieci również większość swojego czasu wolnego spędzają w sieci. Internet staje się wówczas równoległą rzeczywistością, w której funkcjonują. Pytanie tylko, czy robią to bezpiecznie? Sytuacja, gdy dziecko nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w sieci (świadomie bądź nie) może doprowadzić do popełnienia serii błędów, które mogą mieć wpływ m. in. na bezpieczeństwo i przyszłość. Ktoś powie, że mnie/nas to nie dotyczy. To niestety jest błędne przekonanie.

TE PROBLEMY DOTYKAJĄ RÓWNIEŻ NASZYCH DZIECI, RÓWNIEŻ W MAŁYCH MIEJSCOWOŚCIACH. RODZICE MUSZĄ KONTROLOWAĆ ŻYCIE SWOICH DZIECI W SIECI. SPRAWDZAĆ HISTORIĘ PRZEGLĄDANIA STRON INTERNETOWYCH, ZAGLĄDAĆ DO GALERII ZE ZDJĘCIAMI, SPRAWDZAĆ PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE, NA KTÓRYCH DZIECKO MA UTWORZONE KONTO (BARDZO CZĘSTO NIELEGALNIE, ZE WZGLĘDU NA SWÓJ WIEK), ZAGLĄDAĆ DO POCZTY ELEKTRONICZNEJ. NIEBEZPIECZNE BYWAJĄ GRUPY ZAMKNIĘTE, UTWORZONE NA RÓŻNEGO RODZAJU KOMUNIKATORACH INTERNETOWYCH, W KTÓRYCH DZIECI ZE ZNAJOMYMI PISZĄ, ROZMAWIAJĄ, UDOSTĘPNIAJĄ SWOJE DANE ORAZ ZDJĘCIA. BARDZO CZĘSTO W TAKICH GRUPACH ZAMKNIĘTYCH POJAWIAJĄ SIĘ CHALLENGE - WYZWANIA DO WYKONANIA. OWE ZADANIA NIESTETY POWODUJĄ PRZEKROCZENIE GRANIC, NP. DZIECI ROBIĄ SOBIE LUB KOMUŚ FIZYCZNĄ/PSYCHICZNĄ KRZYWDĘ (NP. PUBLICZNE PONIŻANIE, CIĘCIE SIĘ), DZIECI POSUWAJĄ SIĘ TEŻ DO CZYNÓW O CHARAKTERZE PORNOGRAFICZNYM. TEGO TYPU AKTYWNOŚCI DZIECI NAJCZĘŚCIEJ WYKONUJĄ NOCĄ, GDY INNI CZŁONKOWIE RODZINY JUŻ ŚPIĄ.

Czerwona lampka powinna nam rodzicom się zaświecić, ponieważ nie mamy pewności kim są owi znajomi z internetu. Czy to faktycznie rówieśnicy naszych dzieci, czy może osoby skłonne do zachowań pedofilskich? Punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem jest też poznanie gier, w które dziecko gra. Niestety, pewne gry komputerowe są też przepełnione przemocą i agresją, a na to również musimy zwrócić uwagę. Same gry są ważne, tak jak strony i platformy, z których pochodzą. Sprawdźmy ich wiarygodność i dostosowanie do wieku dziecka. Zdarza się, że gry lub elementy w grach są płatne, a dziecko za wszelką cenę może chcieć mieć więcej, być na wyższym poziomie.

Z DZIECKIEM TRZEBA OTWARCIE ROZMAWIAĆ O BEZPIECZEŃSTWIE W SIECI: UCZULIĆ NA OCHRONĘ PRYWATNOŚCI (DANE, ZDJĘCIA), WSPOMNIEĆ O OGRANICZONYM ZAUFANIU DO OSÓB POZNANYCH W INTERNECIE, WYJAŚNIĆ SFORMUŁOWANIA HEJTOWANIA I CYBERPRZEMOCY, NAKŁANIAĆ DO POPRAWNEGO WERYFIKOWANIA TREŚCI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W ŚWIECIE WIRTUALNYM, SZCZEGÓLNIE UZMYSŁOWIĆ, ŻE W INTERNECIE NIC NIE GINIE.

Jako rodzice musimy również zwrócić uwagę na ilość czasu, który dzieci spędzają z telefonem w ręku lub przed komputerem. Dramatyczne sytuacje, niekontrolowany czas życia w sieci doprowadzają do e-uzależnienia lub fonoholizmu. Dodatkowo, by podwyższyć poziom bezpieczeństwa dziecka w świecie wirtualnym, możemy zdecydować się na wprowadzenie tzw. kontroli rodzicielskiej. Są to specjalne programy przeznaczone do ochrony dziecka przed niebezpiecznymi stronami internetowymi oraz nieodpowiednimi, szkodliwymi treściami. Pamiętajmy, że główną ochroną przed zagrożeniami w Internecie będą dobre relacje z dzieckiem i wzajemne zaufanie. Najważniejsze, by dziecko wiedziało, że bez względu na wszystko ma oparcie w rodzicach, opiekunach. Zapewnijmy, że nie będziemy źli, że jesteśmy dla dzieci, by pomóc rozwiązywać zaistniałe problemy - czy to w życiu realnym, czy w sieci.

 

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj550
WczorajWczoraj3629
W tym tygodniuW tym tygodniu13645
W tym miesiącuW tym miesiącu100001
DotychczasDotychczas10824722

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.