Potencjalne zagrożenia Internetu

Potencjalne zagrożenia Internetu
Większość rodziców jest świadoma, że Internet nie zawsze jest dla ich dzieci miejscem bezpiecznym. Jeśli jednak chodzi o szczegółową wiedzę na temat zagrożeń online, nie jest ona powszechna. Przekazy medialne prezentują często sprzeczne informacje. Raz Internet przedstawiany jest jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne dające młodym nieograniczone możliwości, innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń. Nic dziwnego, że niejeden rodzic czuje się zagubiony, nie wie co ma robić i w rezultacie nie robi nic. Dodatkowo spotykamy się często ze stwierdzeniem, że współczesne dzieci lepiej „znają się na Internecie” niż ich rodzice i to właściwie one powinny rodziców uczyć.

W rzeczywistości nie jest tak, że dzieci tylko dzięki temu, że spędzają w sieci dużo czasu, umieją rozpoznać niebezpieczeństwa i wiedzą jak zachować się w każdej zagrażającej sytuacji. Współcześnie Internet jest głównie medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie. Przede wszystkim doświadczenie życiowe, a nie umiejętności techniczne są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w sieci. Dlatego też dorośli nie powinni w żadnym wypadku wycofywać się i pozostawiać dzieci samym sobie, ale muszą mądrze towarzyszyć im w poznawaniu wirtualnego świata.

Zagrożenia online mogą wiązać się:

  • Z niewłaściwymi lub szkodliwymi treściami z jakimi mogą się zetknąć młodzi w Internecie. Błąd w pisowni lub słowa pokrewne odnalezione przez wyszukiwarkę mogą przekierować użytkownika na niechciane i niebezpieczne strony www np. strony erotyczne, strony promujące przemoc i rasizm oraz zachowania autodestrukcyjne.
  • Z niebezpiecznymi osobami, które będą się chciały z nimi kontaktować w Internecie. Internet umożliwia nawiązywanie nowych znajomości i łatwe znajdowanie ludzi o podobnych zainteresowaniach czy poglądach. Jest to jedna z jego ważnych funkcji, ale także tutaj może dochodzić do nadużyć (np. uwodzenie dzieci w Internecie w celu późniejszego wykorzystania seksualnego, werbunek do sekty lub grupy przestępczej).
  • Z niebezpiecznymi działaniami jakie mogą sami podejmować, a które mogą mieć dla nich przykre konsekwencje. W tej kategorii znajdują się przede wszystkim zachowania określane mianem agresji elektronicznej lub cyberprzemocy. Mogą one przyjmować różne formy takie jak agresja werbalna, zamieszczanie kompromitujących materiałów, czy tworzenie specjalnych obraźliwych stron lub profili. Innym, stosunkowo nowym, trendem jest tzw. seksting, czyli przesyłanie własnych intymnych zdjęć lub filmików za pomocą telefonu komórkowego lub komunikatorów internetowych.
    W celu zabezpieczenia dziecka przed wyżej wymienionymi zagrożeniami z całą pewnością należy towarzyszyć dziecku w jego odkrywaniu Internetu, kontrolować ilość czasu spędzonego przed komputerem. Ważne są rozmowy o tym, jakie sytuacje mogą się przydarzyć w sieci i jak należy się wówczas zachować.

DOBRE RADY DLA RODZICÓW

  • Sprawdzajcie w jaki sposób Wasze dzieci spędzają czas w Internecie i porozumiewają się ze swoimi znajomymi.
  • Nauczcie dzieci, że należy chronić swoją prywatność przez (stworzenie bezpiecznego profilu użytkownika, ochronę haseł, pytanie o zgodę rodziców na umieszczenie w sieci zdjęć, udostępnianie swoich prywatnych danych tylko osobom znajomym).\
  • Budujcie zaufanie, tak aby Wasze pociechy mogły zawsze się do Was zwrócić o pomoc.
  • Warto sięgnąć po bezpłatne publikacje np. wydane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet kompendium „Bezpieczeństwo dzieci online” (http://fdn.pl/kompendium).

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj1597
WczorajWczoraj15503
W tym tygodniuW tym tygodniu46589
W tym miesiącuW tym miesiącu100001
DotychczasDotychczas11526784

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.