Profilaktyka wad postawy u dzieci

Obecnie wśród coraz większej liczby dzieci w wieku szkolnym wykrywa się wady postawy. W związku z tą tendencją potrzebne są środki zapobiegające powstawaniu oraz pogłębianiu się tych wad. Dużą rolę odgrywają rodzice dzieci, którzy powinni zadbać o ich prawidłowy rozwój fizyczny, a tym samym nie ograniczać swoim pociechom okazji do aktywności fizycznej w szkole poprzez zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego z błahych powodów. W domu rodzice winni czuwać przede wszystkim nad prawidłową postawą siedzącą dziecka podczas odrabiania lekcji, a do utrzymania tej postawy konieczny jest odpowiedni fotel oraz stolik lub biurko, dostosowane do wzrostu dziecka. Należy ponadto zwrócić uwagę, jak długo i w jakiej pozycji najczęściej nasze dziecko korzysta z telefonu, laptopa czy tabletu, a w razie zauważenia nieprawidłowości interweniować. Troska o zdrowie pociechy to również sprawdzenie, czy nie nosi ono zbędnych podręczników i innych niepotrzebnych rzeczy do szkoły obciążając tym samym plecak. W szkole istnieje możliwość pozostawiania w salach lekcyjnych książek. Rodzice powinni także zadbać o odpowiednie obuwie zmienne do szkoły oraz na lekcje wf, szczególnie przy stwierdzonym płaskostopiu.

Jeśli dziecko ma już wadę postawy, bezwzględnie trzeba kontynuować w domu ćwiczenia zalecone przez lekarza lub pielęgniarkę, gdyż tylko współpraca rodziców z nauczycielem gimnastyki korekcyjnej lub rehabilitantem daje wymierne rezultaty.

Działania szkoły w obrębie profilaktyki wad postawy obejmują następujące działania :

- dokonywanie dwa razy w roku pomiaru wzrostu dzieci w klasach I-III w celu dostosowania do ich warunków fizycznych wysokości stołków i ławek w salach lekcyjnych,

- prowadzenie zajęć ruchowych ( korekcyjnych ) w dwóch grupach dla uczniów klas I ?III, którzy posiadają skierowania na gimnastykę korekcyjną,

- prowadzenie podczas zajęć wychowania fizycznego ćwiczeń gimnastycznych ogólnie usprawniających i ukierunkowanych na zapobieganie wadom postawy.

Należy pamiętać, że zapobieganie wadom jest łatwiejsze niż ich leczenie, więc czujność i odpowiednie postepowanie rodzica są w tym przypadku wielce pożądane.

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj1662
WczorajWczoraj9525
W tym tygodniuW tym tygodniu66534
W tym miesiącuW tym miesiącu100000
DotychczasDotychczas11733480

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.