Fonoholizm w pigułce, czyli o uzależnieniu od telefonu.

Fonoholizm to uzależnienie od telefonu komórkowego. I nie chodzi tu tylko o prowadzenie rozmów, ale stałą potrzebę korzystania z urządzenia. Ponieważ z telefonów korzystają już dzieci w młodszym wieku szkolnym, a nawet jak podają statystyki dzieci przedszkolne, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat uzależnienia, na które narażone są nasze pociechy.

Widok ludzi wpatrzonych w ekran telefonu komórkowego w autobusie, ulicy, w sklepie to codzienność, która nikogo tak naprawdę nie dziwi. Obecnie prawie 92% Polaków posiada telefon komórkowy, z którego dzwoni, SMS-uje, na którym gra, korzysta z portali społecznościowych, słucha muzyki, ogląda filmy, programy. Szacuje się, że na świecie 4 miliardy ludzi używa na co dzień telefonów komórkowych.

Badania sprzed kilku lat wśród uczniów gdańskich szkół wykazały, że 95% uczniów nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia korzysta ze smartfonów i ma objawy uzależnienia. Kolejne badania pokazały, że 60% uczniów korzysta z telefonów podczas lekcji, a 18% w czasie sprawdzianów. Co czwarta osoba używa smartfona podczas oglądania telewizji, 44% podczas spożywania posiłków z rodziną.

Z innych badań wynika, że 60,6% młodzieży w Polsce uważa, że w ich domach nie istnieją żadne zasady korzystania z telefonów komórkowych oraz internetu, a 13,5% rodziców pozwala na dłuższe z nich korzystanie po to, aby załatwić swoje zaległe sprawy.

Skutki nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych obejmują całą listę objawów fizycznych i psychicznych, a one na dłuższą metę mogą obniżać jakość życia.

Nadmierne korzystanie ze smartfona powoduje:

problemy ze wzrokiem, bóle mięśni pleców i karku, problemy psychiczne i emocjonalne, min. lęk, niepokój, rozdrażnienie, jak również niedojadanie czy też niedosypianie.

Objawy jakie niesie ze sobą fonoholizm to:

- wykonywanie dużej ilości połączeń i sms,

- odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z innymi za pomocą urządzenia,

- uczucie dyskomfortu, gdy nie mamy przy sobie aparatu lub jest rozładowany,

- traktowanie telefonu, jako najważniejszego narzędzia codziennego kontaktu z innymi osobami,

- rezygnacja z kontaktów osobistych, nawiązywania relacji i nowych znajomości,

         Fonoholizm można podzielić na rodzaje uzależnień:

  • ?Komórkowi ekshibicjoniści?, czyli chwalenie się przed innymi wymyślnym aparatem, głośne przez niego rozmawianie, pozwalanie, aby długo dzwonił.
  • SWT, czyli obawa przed wyłączeniem aparatu,

         Warto więc przyjrzeć się, czy nasze dzieci lub dorastająca młodzież nie korzysta z telefonów komórkowych w sposób, który może budzić obawy. Oczywiście, nie ma tu mowy, aby całkowicie pozbawić nasze pociechy korzystania z dorobku techniki, ale zadaniem mądrych i kochających rodziców jest, aby nauczyli swoje dzieci prawidłowego wykorzystywania z urządzeń telefonicznych dla ich dobra.

Grażyna Bąk

Nasi Partnerzy

 ko logo bip logo 2 blk herb Slawkowa blk men  LOGO pppp

Statystyki

DzisiajDzisiaj8429
WczorajWczoraj18770
W tym tygodniuW tym tygodniu94491
W tym miesiącuW tym miesiącu100000
DotychczasDotychczas12106971

Wydarzenia

info :
Nie znaleziono opublikowanego łącza do komponentu iCagenda!
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

home

Szkoła Podstawowa im. Jana Baranowskiego w Sławkowie
ul. Browarna 55
41-260 Sławków

phone

tel: 32 29 31 039
fax: 32 26 09 856

email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.